Podle § 115 zákoníku práce přísluší zaměstnanci za dobu práce ve svátek dosažená mzda a náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek, které mu zaměstnavatel poskytne nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po výkonu práce ve svátek nebo v jinak dohodnuté době. Jde tak o jakési odložení dne pracovního klidu na pozdější dobu. Za dobu čerpání náhradního volna přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažené mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku místo náhradního volna. To znamená, že za práci ve státní svátek by zaměstnanec měl primárně dostat mzdu za odpracované hodiny a dále náhradní (proplacené) volno. Příplatek (na místo náhradního volna) je tak pouze fakultativní možností poskytovaný pouze na základě dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem.
V případě, že by šlo o práci přesčas, a nedošlo by k čerpání náhradního volna, tak zaměstnanci přísluší i příplatek za práci přesčas. Je potřeba dodat, že práci přesčas, lze nařídit pouze v případech naléhavé opravné práce, nakládací a vykládací práce, inventurní a závěrkové práce a dalších, specifikovaných v § 91 zákoníku práce (to se ovšem netýká situace, kdy zaměstnanec v den, na který připadl státní svátek, má rozvrženou směnu. V takovém případě nejde o práci přesčas.)