Minimální mzda by mohla příští rok překonat 20 tisíc

Minimální mzda by měla v příštím roce přesáhnout dvacet tisíc korun. Jde o nové zakotvení stanovování minimální mzdy v novele zákoníku práce, která jde nyní do Poslanecké sněmovny. S plánem vládní koalice, aby se zvyšovala minimální mzda a zároveň se pevně zakotvila její výše v poměru k průměrným výdělkům, souhlasí zaměstnavatelé i odbory. Jenomže se vůbec neshodují na tom, jak vysoká by minimální mzda vlastně měla být. Zaměstnavatelé chtěli, aby to bylo 45 procent, odbory 50 procent, vláda pak přišla se 47 procenty jako kompromisem. 

IMG 0729To se ovšem vůbec nelíbí opozici, ale ani odborům. Souzní také v názoru, že minimální mzda by měla být v poměru k průměrné vyšší. Na zmíněných 47 procent průměru se mají minimální výdělky dostat v postupných krocích do roku 2029.

Výchozí hodnotou je letošních 41 procent. Příští rok má přibýt další procento, podle výpočtu České televize, který vychází z ekonomických dat ministerstev financí a práce by tedy nominálně měla minimální mzda stoupnout z 18.900Kč na 20.500Kč (po zákonném zaokrouhlení). Resort financí totiž očekává, že průměrná mzda napřesrok dosáhne 48.512Kč.

Opozici se plány koalice úplně nezamlouvají. Podobně jako odbory by chtěla, aby rostla minimální mzda ještě výrazněji. „Prosazujeme, aby minimální mzda v příštích letech rostla až ke stropu padesáti procent průměrné mzdy,“ uvedla místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Lucie Šafránková (SPD). Také podle člena výboru Aleše Juchelky (ANO) by měl být růst výraznější. 

Koaliční politici nicméně považují verzi, s níž přišli, za dostatečnou. „Za třicet let je toto nejvyšší a nejrychlejší tempo růstu minimální mzdy vůbec,“ prohlásil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Míní, že již takové zvyšování minimální mzdy „vytváří tlak na celkový růst mezd v celém národním hospodářství“.

Zdroj: ČT24

Adresa

Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
ČESKÁ REPUBLIKA

Zavolejte nám

Napište nám

sekretariat@noveodbory.cz

Datová schránka: ica7eus

Odkazy