Platforma pro minimální důstojnou mzdu na svém webu zveřejnila každoroční aktualizaci minimální důstojné mzdy za uplynulý rok. Minimální důstojná mzda (MDM) vyjadřuje odměnu za práci na plný úvazek, která stačí na důstojný základní standard života v Česku.
Minimální důstojná mzda pro rok 2023 činila 45 573 Kč hrubého, respektive 47 718 Kč v Praze vzhledem k vyšším životním nákladům. Zvýšení od předchozího roku o 4661 Kč (respektive 4942 Kč pro Prahu) vychází především z nárůstu cen bydlení včetně energií a dále zejména potravin.
„Máme za sebou výjimečné období extrémní inflace spojené s ekonomickým poklesem. Cenový růst se koncentroval do oblastí, které typicky více dopadají na nízkopříjmové - bydlení a potraviny. Zaměstnancům s nízkými mzdami se tak hranice důstojné mzdy většinou ještě vzdálila, neboť náklady rostly rychleji než jejich nominální mzdy. Pod hranici důstojné mzdy navíc meziročně propadlo 184 tisíc zaměstnanců ,“ vysvětluje ekonom Jan Bittner, který se v Platformě podílí na výpočtu MDM.
Minimální důstojná mzda také vypovídá o fenoménu pracující chudoby – tedy situace, kdy pracující jen stěží pokrývají základní náklady domácnosti, přestože pracují na celý úvazek nebo dokonce více. Jak se ukazuje, ostatní existující nástroje (průměrná/mediánová mzda, minimální mzda apod.) na zachycení pra pracující chudoby nestačí. Jde přitom o závažný jev, protože s ním spojená ekonomická nejistota rozsáhlých vrstev společnosti má dalekosáhlé důsledky jak na individuální úrovni (zadlužování, zdraví, vzdělání, osobní vztahy), tak na té celospolečenské (sociální systémy, nedůvěra v politické uspořádání, nízká kupní síla).
„Stále větší skupinu pracujících je v ekonomicky nejisté situaci. To je zvlášť paradoxní v kontextu toho, že máme v EU dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v celé EU – a přesto klesá kupní síla mezd. Zcela přestává platit princip, že práce je cestou z chudoby. Toto je přitom velmi podstatné nejen pro jednotlivce, ale i pro společenskou soudržnost a odolnost.“ komentuje Lucie Trlifajová, sociální antropoložka z Centra pro společenské otázky SPOT.
Platforma zveřejnila i sadu doporučení, která mohou příjmovou situaci v Česku zlepšit. „Přestože reálné mzdy poklesly, zisky mnohých korporací i v uplynulém roce stoupaly. Prostor pro zvyšování mezd proto u řady zaměstnavatelů je. Příkladem by měli jít i veřejní zaměstnavatelé. Stát může výši mezd příznivě ovlivnit navyšováním minimální mzdy či stanovením mzdových kritérií ve veřejných zakázkách, dotačních programech apod. Ne všude ale lze dosáhnout zvýšení mezd rychle a v dostatečné míře, potom přicházejí na řadu další nástroje jako posílení a rozšíření bezplatných nebo dostupných veřejných služeb. Účinná bude i podpora odborového organizování a vyšší pokrytí kolektivními smlouvami, které je u nás dlouhodobě hluboko pod evropským standardem,“ uvedla politoložka Kateřina Smejkalová.
Více o MDM a expertní Platformě pro Minimální důstojnou mzdu na www.dustojnamzda.cz
(SNO)