Opravdu nikomu nevadí co se chystá v zákoníku práce?

Už pár měsíců tu a tam v médiích zaslechneme či na internetu zachytíme zprávu, že se chystá novela zákoníku práce. Málokdo ale přesně ví a chápe co všechno se navrhuje změnit. Většina lidí si tuto novelu spojuje s návrhem na výpověď bez udání důvodu (což ale v návrhu nyní není) a možná ještě tak s návrhem na automatickou valorizaci minimální mzdy.

Je toho ale mnohem více. Zkrácení minimální doby odpočinku až na pouhých 6 hodin, zkrácení výpovědní doby, prodloužení zkušební doby, zrušení nejnižších úrovní zaručených mezd, změny V oblasti kolektivního vyjednávání (týká se především zákona o kolektivním vyjednávání). Jde o změny, které jsou naprosto zásadní a mnohé i s možnými fatálními dopady na zaměstnance a také na odboráře. Je zvláštní, že se proti těmto návrhům nekonají žádné akce. Jedna petice vyhlášená ČMKOS to jistě nezachrání a je pouhým plácnutím do vody. To je všem odborářům a zaměstnancům opravdu lhostejné co se chystá? To odborovým organizacím a jejich funkcionářům tohle nevadí? Že se vládní strany nechávají slyšet, že i když to v návrhu není, tak ony protlačí ve sněmovně i ten ikonický vyhazov bez udání důvodu? Vždyť toto je největší útok na práva zaměstnanců a postavení odborů za poslední desítky let. Odbory se konečně musí spojit a začít táhnout za jeden provaz, jinak nás všechny tyhle pravicové a liberální strany ruku v ruce se zaměstnavateli svými experimenty vrátí do doby, kdy se odboroví funkcionáři běžně vyhazovali a zaměstnanci se každý den báli ztráty zaměstnání a obživy ....

ČESKÁ REPUBLIKA

Zavolejte nám