Před pár dny schválený konsolidační balíček je novelou šesti desítek zákonů, čímž se schválené daňové změny dotknou prakticky všech. Odvody domácností se podle propočtů ekonomů a daňových poradců příští rok zvýší o desítky tisíc korun, v některých případech až o desetinu, přičemž nejhůře na tom budou středně příjmoví zaměstnanci s malými dětmi.
Zaměstnance zasáhnou především rušené slevy na daních a nový odvod na nemocenské ve výši 0,6 procenta jejich hrubého příjmu. OSVČ vzroste vyměřovací základ, firmám stoupne korporátní daň. Tisíce korun ročně navíc zaplatí domácnosti za skoro dvojnásobný nárůst daně z nemovitosti a vyšší spotřební daně zejména u alkoholu a tabáku.
Kvůli zrušení či omezení některých daňových slev a zavedení příspěvku na nemocenské pojištění zaměstnanců se v procentuálním vyjádření nejvíce zvýší daňové a odvodové zatížení u rodin s dětmi staršími tří let, kdy má rodič příjem kolem 40 až 50 tisíc Kč měsíčně a druhý rodič je doma s dětmi a nedosahuje příjmu nad 68 000 Kč ročně. Dále se zaměstnanců může dotknout i omezení daňového osvobození benefitů typu příspěvek na sportovní a kulturní akce či využití zdravotnických zařízení, kde vláda osvobození nově zastropovala na polovině průměrné mzdy, což je asi 1800 Kč měsíčně. Do tohoto limitu se ale většina lidí s benefity vejde.
Balíček také zvyšuje spotřební daně z tabáku, alkoholu a hazardu a o 1,8násobek zvedá daň z nemovitostí, což se dotkne nejen domácností, ale i podnikatelů a firem. Naopak na polovinu klesne státní podpora stavebního spoření.
Reálné příjmy mohou příští rok opět klesnout i kvůli změnám v DPH, kde se sice přeřadí ze sazby 15 procent do sloučené nižší 12procentní sazby potraviny, u řady položek včetně sociálně citlivých však bude zdanění vyšší než dnes a jejich ceny tak vzrostou. Růst nákladů na bydlení bude spojený především se zvýšením DPH u centrálního tepla a vodného a stočného z deseti na 12 procent a dojde i ke zvednutí DPH u úklidových služeb ve společných prostorách z deseti na 21 procent a zvýšení DPH u svozu komunálního odpadu z 15 na 21 procent. K tomu se přidá vyšší daň z nemovitosti, kterou většina pronajímatelů promítne do výše nájemného. Lidem bydlícím v rodinných domech zase může prodražit vytápění přesunutí palivového dřeva, pelet či briket z 15procentní do základní 21procentní sazby DPH.
Dopady vládního balíčku tedy budou zjevně na úplně všechny. Nicméně, zaměstnanci jej opět odnesou nejvíce.
(SNO)