Polsko od ledna razantně zvýší minimální mzdu

Minimální mzda se díky rozhodnutí polské vlády od ledna zvýší o 18 procent. Oznámil to premiér Mateusz Morawiecki. Minimální mzda v Polsku je už teď vyšší než v České republice a od ledna vzroste na 4.242 zlotých (cca 22.423 Kč) měsíčně. V červenci pak poroste znovu na hodnotu 4.300 zlotých (cca 22.730 Kč).

V Česku se minimální mzda letos od ledna zvýšila o 1.100 na 17.300 korun. O kolik, a zda-li vůbec se minimální mzda u nás zvýší od ledna není jasné. V posledních letech vláda, která o případném zvýšení rozhoduje, nechává své rozhodnutí až na poslední chvíli, na konec roku.

Odbory dlouhodobě upozorňují na to, že minimální mzda je u nás nastavena příliš nízko, ve srovnání se všemi okolními zeměmi. Náš svaz je pak přesvědčen, že minimální mzda musí vzrůst na hodnotu převyšující 20 tis. Kč. V opačném případě zůstaneme zemí s pouhou levnou pracovní sílou.

ČESKÁ REPUBLIKA

Zavolejte nám