Blíží se volby do Evropského parlamentu

Již za dva týdny se v celé Evropské unii budou konat volby. V těchto volbách si budeme volit poslance a poslankyně Evropského parlamentu, který je jediným přímo voleným nadnárodním shromážděním na světě. Poslanci Evropského parlamentu zastupují zájmy občanů EU na evropské úrovni.

3mOL14SEvropský parlament (spolu s Evropskou komisí a Radou Evropské unie) hraje klíčovou roli při tvorbě předpisů, které jsou důležité pro obyvatele Česka i celé Evropské unie. Patří k nim předpisy v sociální politice, včetně ochrany a práv pracujících (např.  v oblasti pracovních podmínek, ochranných opatření pro zaměstnance, podpůrných opatření proti nezaměstnanosti), v oblasti ochrany spotřebitele (např. předpisy o ochraně při nakupování přes internet, o právech cestujících v letecké dopravě nebo o poplatcích za mobilní telefon), v oblasti klimatu, zdraví, hospodářství, obchodu, migrace nebo zemědělství. Českou legislativu ovlivňují předpisy EU až z 80 %! 

Evropský parlament má v současné době 705 křesel; po volbách v roce 2024 jich bude mít 720. České republice z tohoto počtu náleží celkem 21 křesel.
Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. června (hlasování začíná ve 14 hodin a končí ve 22 hodin) a sobotu 8. června (hlasování začíná v 8 hodin a končí ve 14 hodin). 

Hlasovat při volbách do Evropského parlamentu v České republice může každý, kdo je starší 18 let a je občanem České republiky nebo občanem jiného členského státu EU a je přihlášen v Česku k trvalému nebo dočasnému pobytu nejméně 45 dnů před volbami. 

Jedná se tak o jedinečný okamžik, kdy všichni můžeme společně rozhodovat o budoucím směřování Evropské unie. Hlasování je vždy důležité, ať už na místní, národní nebo evropské úrovni. Je to skvělá příležitost vyjádřit se k tématům, na nichž každému z nás záleží.
Další informace na Volby do Evropského parlamentu 2024: vše, co potřebujete vědět (europa.eu)

Adresa

Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
ČESKÁ REPUBLIKA

Zavolejte nám

Napište nám

sekretariat@noveodbory.cz

Datová schránka: ica7eus

Odkazy