Vláda představila "Ozdravný balíček"

Na včerejší tiskové konferenci, která spíše připomínala panelovou diskuzi na nějaké konferenci, než dobře připravenou tiskovku, vláda představila svoji představu jak uzdravit veřejné finance a také důchodovou reformu.

Po téměř třičtvrtě hodině opakujících se vystoupeních jednotlivých představitelů jednotlivých vládních stran, kde dokola vysvětlovali, že to co hodlají představit je nutností, nezbytností a vlastně i podmínkou, bez které náš stát zkrachuje a vše pomine včetně bezplatného školství a zdravotnictví, byly konečně přestaveny hlavní obrysy změn a reforem.

Nutno podotknout, že této tiskové konferenci naprosto chyběla přehlednost a konkrétnost prezentovaných opatření a změn a že zjevně nebyla vůbec připravena. Přítomní novináři tápali v přednesených polovičatých a nekonkrétních informacích. Vystoupení některých zúčastněných působilo naprosto zoufalým a nepřipraveným dojem.

Po úmorných téměř dvou a půl hodinách, tolik tato tisková konference trvala, zavládlo napříč republikou spíše zděšení až hysterie. Nejen na sociálních sítích, ale i ve vystoupeních, jak ekonomů, tak zaměstnavatelů, odborářů či dalších komentátorů …
Celý balíček opatření spíše než promyšlenou reformu připomíná pověstného kočkopsa. Opatření jsou chaotická a ekonomicky diskutabilní. Co je ovšem zarážející, je, že v rámci všech opatření nezaznělo ani jednou, že se vláda zaměří na šedou ekonomiku, zdanění nadnárodních firem, které vyvádějí do zahraničí desítky až stovky miliard korun a že se zaměří na zlepšení příjmů a výběru daní.

Jedním z bodů, který vláda prezentovala jako přidanou hodnotu těchto představených změn je sociální smír, na ten se odvolával paradoxně pravicový ministr financí Stanjura ve své prezentaci (str.5). Zde je nutno podotknout, že sociální smír se této vládě podařilo totálně zašlapat do země. Nejen hrátkami s DPH, ale například zrušením osvobození od daně na zaměstnanecké benefity si proti sobě staví nejen zaměstnance a odboráře, ale i zaměstnavatele, kteří tento nástroj používají především jako benefit pro své zaměstnance, aby zatraktivnili jejich zaměstnávání a vykompenzovali například jejich pracovní nasazení. Například benefitní programy na masáže a rekondiční či volnočasové aktivity. Benefity nabízené zaměstnancům jsou součástí firemní kultury a formou odměny. První reakce zaměstnavatelů, je velmi negativní a odmítavá. Dalším zásekem do sociálního smíru je zásadní změna ve výši přídělu do FKSP u rozpočtových organizací. Toto všechno bude mít silný negativní dopad do nadcházejícího kolektivního vyjednávání.

Samostatnou kapitolou je představená důchodová reforma. Zvyšování věku odchodu do důchodu a snížení důchodů pro nové důchodce je naprostá nehoráznost, která navíc neřeší dnešní problém se zajištěním financí na výplatu důchodů. Ministr Jurečka totálně selhává a na místo, aby se za důchodce a zaměstnance bil jakožto jejich zástupce ve vládě, raději lobuje za vinaře, aby nebylo víno zahrnuto do spotřební daně.

Ale abychom nebyli pouze negativní, tak k dobru lze celému balíčku všech opatření přičíst záměr na úpravy odvodů pro OSVČ a navržené změny u dohodář (DPP, DPČ). Toto jsou opatření, po kterých voláme dlouhodobě. Také rozhodně kvitujeme, že se vláda rozhodla nerealizovat požadavek největší odborové centrály na znovuzavedení superhrubé mzdy, což pochopitelně odmítáme.

Vládní ozdravný balíček, jak jej nazvala čeká těžká cesta uvedení do života a lze očekávat, že kolem něj a jeho parametrů bude ještě hodně diskuze a rovněž je možné, že ještě dozná změn a různých výjimek a přílepků ... Čeká nás tedy poněkud horké léto a náročný podzim s jistě i různými protesty.

ČESKÁ REPUBLIKA

Zavolejte nám