Emoce okolo představeného vládní balíčku opatření neutichají a to i přes fakt, že je spíše zahalen v oparu nejasností a nekonkrétností, než aby se přesně vědělo co přinese či jaké dopady, ať už pozitivní či negativní přinese.
Diskuze a odhady analýz se ve všech mediích střídají jako svatí na orloji. Koalice se ovšem dohodla na tom na čem se dohodla, a jak vláda, tak i premiér prohlašují, že nebudou ustupovat nátlaku a vše co nejdříve (tedy bez všeobecné diskuze) prosadí do legislativy.
To, že stát má dlouhodobě problém vyjít s příjmy které má a že neumí efektivně hospodařit, asi ví každý. Ale hned na začátku je potřeba si odpovědět, jestli stát má dostatečné příjmy, respektive, jestli to co stát zajištuje a chce zajišťovat má pokryto příjmy. Dostatečnými příjmy. Odpověď není jednoduchá, ale přesto z různých analýz a vyjádření ekonomů lze dovodit, že ano. Taky, jak jinak, když máme jednu z nejvyšších daňových zátěží v Evropě.
Stát by tedy v rámci jakýchkoli balíčků měl především a v prvé řadě řešit výdaje a jejich efektivitu. Změny daní a jejich zvyšování musí být vždy až jako poslední krok, když všechny předchozí selžou, anebo jsou nedostatečné. Ono by to mohlo nakonec být tak, že stát bude stále jen natahovat ruku, a kdykoliv si umane bude občanům a zaměstnavatelům brát další peníze. Stejně jako v pohádce, kdy si král po zjištění, že má pokladnici stále prázdnou vymýšlí nové a stále více absurdní daně.
Podle našeho názoru vládní balíček, tedy neřeší výdajovou stranu a pouze se snaží látat díry jak cestáři silnice po zimě. To je zcela špatně. Navíc některá opatření zavádí až v příštím roce, či dokonce později.
Problémem jsou i opatření, která budou více ke škodě, než k užitku. Přesněji, nepřinesou takový výnos, jaký se jim přisuzuje. Změny v DHP jsou úplně samostatnou kapitolou, jako čeká tahle nesmyslná daň. Zdanění zaměstnaneckých benefitů je hodně silná káva i pro zaměstnavatele. To, že benefity osekají či úplně zruší je v případě zdanění jisté. Že se tyto benefity nepropíší do jiných forem či do mezd zaměstnanců je rovněž jasné. Že se to velmi silně projeví v oblasti gastronomie, služeb, wellness, ubytování či kultury je také každému jasné.
Omezení dotací je s obrovským otazníkem. Ministr financí mlží, anebo rovnou říká, že detaily do září neprozradí. Ovšem z toho co se objevilo v mediích, by měly být omezeny a zrušeny i dotace na projekty v rámci ochrany přírody a krajiny či opravy památek. Pokud by toto bylo pravda, tak jde o nedozírné škody, které by takové opatření přineslo.
Vládní balíček je skutečně více než špatný, neřeší aktuální stav nyní, kdy je to nejvíce potřeba, neřeší vysokou inflaci, efektivitu hospodaření a nedostatečnou kontrolu nad výdaji, není dobře připraven a prodiskutován a je zahalen do nekonkrétností díky mlžení vládních představitelů.
Budeme sledovat, v jaké podobě se nakonec balíček schválí a zda vláda použije zdravý rozum a některá opatření upraví či přehodnotí ….
(SNO)