Nový rok přináší nové právní úpravy a další změny, které se týkají i zaměstnanců. Shrnuli jsme zde přehled klíčových změn.
- Možnost samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem
- Nový valorizační mechanismus zvyšování minimální mzdy
- Zrušení zaručené mzdy
- Modifikace zaručeného platu pro veřejnou sféru
- Změna způsobu určení výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí
- Výše paušální náhrady nákladů za práci na dálku pro rok 2025
- Navýšení maximálního příspěvku na podporu zaměstnávání OZP
- Výše částky rozhodné pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění
- Firemní benefity – vyšší osvobození od daně
Možnost samorozvrhování pracovní doby zaměstnancem
V písemné dohodě může zaměstnavatel sjednal se zaměstnancem, že si bude zaměstnanec rozvrhovat pracovní dobu sám. Samorozvrhování pracovní doby má být smluvní uspořádání pracovní doby, při němž si v rozsahu sjednaných pravidel zaměstnanec sám rozvrhuje pracovní dobu. Při tomto rozvržení se s ohledem na vzájemnou dohodu omezí některá zákonná pravidla, která musí být při rozvrhování pracovní doby dodržena.
Nový valorizační mechanismus zvyšování minimální mzdy
Pro rok 2025 je minimální mzda již určována dle zákonného valorizačního mechanismu. Valorizační mechanismus vychází z částky, která je součinem predikce průměrné mzdy v národním hospodářství pro následující kalendářní rok (do 31.8. předcházejícího kalendářního roku ji vyhlásí ve Sbírce zákonů sdělením Ministerstvo financí) a koeficientu vydaného nařízením vlády.
Predikce průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství pro rok 2025 dle Sdělení Ministerstva financí č. 251/2024 Sb., činí 49 233 Kč. Koeficient dle nařízení vlády č. 285/2024 Sb., pro rok 2025 činí 0,422. Minimální mzda pro rok 2025 tak je dle Sdělení MPSV č. 251/2024 Sb. 20 800 Kč měsíčně a 124, 40 Kč za jednu hodinu.
S ohledem na implementaci valorizačního mechanismu přímo do Zákoníku práce, by mělo být každoročně v září jasno, jaká bude výše minimální mzdy pro následující rok.
Zrušení zaručené mzdy
S účinností od 1.1. 2025 se ruší zaručená mzda pro soukromou sféru. Odpadá tak povinnost zaměstnavatele poměřovat dosaženou mzdu zaměstnance ve vztahu k tomu, jakou práci vykonává. Nově se bude provádět pouze posouzení vůči obecné minimální mzdě, a to bez ohledu na to, jakou práci zaměstnanec koná.
Modifikace zaručeného platu pro veřejnou sféru
S účinností od 1.1. 2025 zůstává zaručený plat, jakožto nejnižší přípustná úroveň platu pro zaměstnance uvedené v § 109 odst.3 ZP, tedy pro zaměstnavatele ve veřejné sféře – stát, územní samosprávný celek, příspěvková organizace, školská právnická osoba zaručený plat, bude však v modifikované podobě. Místo stávajících 8 úrovní budou pouze úrovně 4, přičemž maximální zvýšení ve 4. úrovni má činit 1,6násobek minimální mzdy). Obecně tak dochází ke snížení požadované úrovně zaručeného platu.
Změna způsobu určení výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Za práci ve ztíženém pracovním prostředí přísluší zaměstnanci příplatek. V soukromé sféře musí dle § 117 ZP dosahovat výše nejméně 10 % měsíční minimální mzdy, pro rok 2025 tedy nejméně 2 080 Kč.
Zaměstnancům ve veřejné správě za práci ve ztíženém pracovním prostředí přísluší příplatek v rozpětí 5 % až 15 % měsíční minimální mzdy. Výši příplatku přitom určí v rámci tohoto rozpětí zaměstnavatel dle míry rizika, intenzity a doby působení ztěžujících vlivů.
Ve sdělení MPSV č. 251/2024 Sb. o výši minimální mzdy pro rok 2025 je na základě zmocnění v § 128 ZP vyhlášeno rozpětí výše příplatku za práci ve ztíženém pracovním prostředí, které pro rok 2025 činí 1 040 až 3 120 Kč měsíčně.
Výše paušální náhrady nákladů za práci na dálku pro rok 2025
Dle vyhlášky Ministerstva práce a sociálních věcí č. 474/2024 Sb., činí paušální výše náhrady nákladů při práci na dálku 4,80 Kč za jednu hodinu práce.
Navýšení maximálního příspěvku na podporu zaměstnávání OZP
Maximální příspěvek na podporu zaměstnávání OZP na chráněném trhu práce činí nově 17.300 Kč. Je to o 1.600 Kč více než v předchozím roce. Od 1. kalendářního čtvrtletí roku 2026 se pak navrhuje zvýšit maximální částku příspěvku o 1.300 Kč na částku 18.600 Kč. Cílem je udržení motivace zaměstnavatelů na chráněném trhu práce zaměstnávat osoby se zdravotním postižením.
Výše částky rozhodné pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění
Dle sdělení Ministerstva práce a sociálních věcí č. 476/2024 Sb. činí výše částky rozhodné pro účast zaměstnanců činných na základě dohody o provedení práce na nemocenském pojištění 11 500Kč. Bude-li měsíční odměna zaměstnance, který koná práci na základě dohody o provedení práce, nižší než tato částka, nezakládá účast zaměstnance na nemocenském pojištění.
Firemní benefity – vyšší osvobození od daně
Částka, do které nebudou volnočasové benefity pro zaměstnance podléhat daním a odvodům, vzrostla o téměř 1.300 Kč: z 21.984 Kč na 23.278 Kč ročně (daňové zvýhodnění vychází z poloviny průměrné mzdy - pro letošní rok 46.557 Kč.) U zdravotních benefitů je limit vyšší – a to až do výše průměrné mzdy (46.557 Kč).