Podle velké části uprchlíků je snadnější najít si práci načerno

Velká část uprchlíků souhlasí s tím, že najít si práci načerno bez smlouvy je pro Ukrajince jednodušší než pracovat oficiálně. Víc než čtvrtina dotázaných považuje neformální zaměstnání za podstatné pro zajištění živobytí. Neroste podíl lidí, kteří mají odpovídající práci. Víc než třetina respondentek a respondentů uvedla, že loňské zpřísnění podmínek poskytování podpory výrazně zhoršilo jejich finanční či bytovou situaci.

90a3a44815Ukázal to výzkum o postojích válečných uprchlíků z Ukrajiny, jehož výsledky v Praze představili autoři z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zjištění nejsou reprezentativní. Výzkum organizoval spolek Slovo 21, financoval ho Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a ministerstvo vnitra. Badatelé se zaměřili na práci uprchlíků včetně té nelegální, na jejich případný návrat na Ukrajinu i na znalost češtiny.

Zajímali se také o příchod běženců do Česka, jejich bydlení, dopady zpřísnění poskytování dávek, potřebu pomoci či spokojenost se životem. Zjišťovali situaci od léta do podzimu 2022 a od loňského podzimu do letošního jara. Dohromady odpovídalo 1387 lidí. Víc než čtyři pětiny dotázaných tvořily ženy. Většina respondentů a respondentek bydlela v nájmu, část na ubytovně, v hotelu, penzionu či obecním bytě. Vysoký byl podíl lidí z Prahy. Celkem 129 osob se zapojilo do obou výzkumných kol. Vědci tak měli možnost sledovat vývoj jejich postojů.

Podle výsledků přibývá uprchlíků, kteří pracují. Podle Josefa Novotného z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy ale ekonomická aktivita "roste směrem, který není pro český stát ideální". Podíl lidí, kteří mají odpovídající práci, se mezi lety 2022 a 2023 nezměnil. Posílila skupina těch, kteří jsou nespokojení s uplatněním a chtějí ho změnit.
Pět procent dotázaných uvedlo, že v Česku běžně pracují neoficiálně bez smlouvy. Další pětina přiznala, že má s prací načerno zkušenost, většinou ale dělá s platnou smlouvou. Skoro polovina uprchlíků souhlasila s tvrzením, že pro Ukrajince je v Česku snadnější najít si neoficiální práci než pracovat legálně. Víc než čtvrtina uvedla, že považuje možnost neformálního výdělku za důležitou pro zajištění živobytí.

Výsledky šetření jsou alarmující. Stát by měl upnout maximální úsilí na posílení kontroly zaměstnavatelů ze strany SÚIP, zvýšit postihy za nelegální zaměstnávání a současně by měl začít řešit uznávání kvalifikace zahraničních pracovníků u nás. Je opravdu smutné zjištění, když se ukazují případy, kdy ukrajinská prodavačka ve fast foodu je vystudovaná lékařka s praxí, či jinak vysokoškolsky vzdělaná kvalifikovaná osoba.
Zdroj: ČTK

 

Adresa

Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
ČESKÁ REPUBLIKA

Zavolejte nám

Napište nám

[email protected]

Datová schránka: ica7eus

Odkazy