Zpráva ČTK o výsledku vyjednávání KS v Mayr-Melnhof Holz

.

Zaměstnancům pily Mayr-Melnhof Holz Paskov vzrostou mzdy o 5 pct

Staříč (Frýdecko-Místecko) 23. března (ČTK) - Zaměstnancům pily Mayr-Melnhof Holz Paskov ve Staříči na Frýdecko-Místecku vzrostou mzdy v průměru o pět procent, což znamená průměrně 950 korun ve výplatě navíc. Odboráři tento týden podepsali se zaměstnavatelem dodatek kolektivní smlouvy a ukončili stávkovou pohotovost, ve které byli od konce ledna právě kvůli neshodám na nárůstu mezd. ČTK to dnes řekla místopředsedkyně Odborové organizace Pila Paskov Xenie Kaduchová.

Na pile Mayr-Melnhof Holz Paskov pracuje okolo 300 zaměstnanců, z toho zhruba 200 jsou dělníci. Před rokem tam průměrná mzda v dělnických profesích činila 26.355 korun. Nyní zaměstnancům stoupnou základní mzdy o tři procenta a 400 korun k tomu. "Zaměstnavatel navrhoval, aby 400 korun byla jakási měsíční prémie. My jsme trvali na tom, že chceme těch 400 ke třem procentům do základní mzdy," řekla Kaduchová.

Výsledek vyjednávání je podle ní realistický. "Je to maximum toho, co se podařilo vyjednat, a doufáme, že pro příští období se nám bude dařit stejně, nebo i lépe," řekla odborářka.

Vyzdvihla skutečnost, že se lidé do stávkové pohotovosti pustili, že byli schopni se zmobilizovat a stáli za požadavky vznesenými odborovou organizací. "To nám pomohlo prosadit to, co jsme chtěli. Je to opravdu tím, že se lidé dokázali spojit, domluvit, táhnout za jeden provaz a podpořit odborovou organizaci," řekla Kaduchová. Vynikající práce odborových předáků se podle ní projevila nejen zlepšením mzdových podmínek zaměstnanců, ale také zvýšením zájmu o vstup do odborů.

Současně s podpisem dodatku kolektivní smlouvy sepsali odboráři dohodu o zpětvzetí její výpovědi. Kolektivní smlouvu vypověděli na konci ledna zároveň s vyhlášením stávkové pohotovosti.

Odborová organizace vznikla ve firmě v roce 2015, do té doby podle Kaduchové firma snahu o založení odborů potlačovala. První kolektivní smlouva byla ve firmě podepsána v březnu 2017. Odboráři se s vedením podniku nedokázali dohodnout, a tak musel tehdy uzavření kolektivní smlouvy řešit zprostředkovatel, kterého na žádost odborů přidělilo ministerstvo práce.

Pila je součástí rakouského koncernu Mayr-Melnhof Holz Holding. Jejím hlavním produktem je řezivo, vyrábí peletky a je i významným dodavatelem štěpky pro papírenský průmysl. V roce 2016 měla společnost Mayr-Melnhof Holz Paskov podle výroční zprávy obrat 4,44 miliardy korun a vytvořila čistý zisk 451,3 milionu korun.

 

 

Zpravodaj AZ

.

Zářijové číslo Zpravodaje AZ otisklo článek o Kulatém stole, který jsme uspořádali dne 19.9.2017 v Olomouci.

Celé vydání Zpravodaje AZ je možné si stáhnout ZDE. Článek je na stranách 15 - 17.

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz