Odborová organizace Model Obaly a.s.

3219„Jeden člověk neznamená nic, více lidí ano. Odbory dělám pro lidi, ne pro sebe.“ Peter Onderčin, předseda Odborové organizace Model Obaly a.s. (na fotografii).

Odborová organizace Model Obaly a.s. působí u zaměstnavatele MODEL OBALY, a.s. od listopadu 2016. Její vznik provázely dramatické okolnosti likvidace a zániku původní ZO OS DLV.
U zaměstnavatele před tím působily dvě odborové organizace, které zaštiťovaly členy v Opavě, Nymburku a Hostinném, přičemž v Opava a Nymburk tvořily jedinou odborovou organizaci. Obě organizace byly vedeny pod hlavičkou Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství v České republice (OS DLV). Po násilné likvidaci opavsko-nymburské organizace, kterou provedl OS DLV, vznikla zcela nová, nezávislá odborová organizace do které přestoupila většina členů. Je největší odborovou organizací působící u zaměstnavatele a zastřešuje odboráře a zaměstnance v Opavě a Nymburce.
Spoluprací obou odborových organizací při jednání se zaměstnavatelem se v minulosti podařilo uzavřít Kolektivní smlouvu na roky 2016-18, která obsahuje příspěvek na penzijní připojištění, pět týdnů dovolené a odměny při splnění výrobního plánu. Vzhledem k nedávným vypjatým událostem, které měly dopad na původně velmi korektní vztahy se zaměstnavatelem, se nyní odborová organizace snaží znormalizovat situaci a vrátit odborům status důvěryhodného partnera.
Členové odborové organizace se scházejí dvakrát ročně na konferenci, na které hodnotí dosavadní činnost organizace a přijímají plány do budoucna. Komunikace se členy probíhá výhradně osobně, případně telefonicky a podílejí se na ní všichni čtyři členové Výboru. Propagačně- komunikačním zdrojem informací jsou nástěnky, na které jsou umísťovány aktuální informace, nabídky akcí Svazu Nové odbory a další zprávy. Do budoucna organizace plánuje zřízení webových stránek a facebookového profilu.