VLÁDA SCHVÁLILA ZVÝŠENÍ NÁHRAD VÝDĚLKU PO PRACOVNÍM ÚRAZU A NEMOCI Z POVOLÁNÍ

emil kalibradov swIN9v5uS5Y unsplashNáhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících se od června znovu zvýší. Zvedne se totiž průměrný příjem, ze kterého se počítají. Růst má stejně jako procentní část důchodu, která se při mimořádné červnové valorizaci zvýší o 2,3 procenta a k tomu ještě o 400 korun. Stejně jako u zaměstnanců se upraví i náhrady po služebním úrazu či nemoci z povolání vojákům a policistům.

Počítají s tím tři navrhovaná nařízení, která dnes schválila vláda. Informovala o tom na svém webu ve výsledcích zasedání. Náhrady se valorizují pravidelně. Představují rozdíl mezi průměrným příjmem před úrazem či onemocněním a příjmem po nemoci, který zahrnuje vydělanou částku i případný invalidní důchod. Tento rozdíl se pak dorovnává. Pro pozůstalé po člověku, který zemřel v práci či po nemoci z povolání, odpovídá náhrada části jeho průměrného výdělku před úmrtím. Pokud zemřelý pracovník živil jednu osobu, rovná se částka polovině příjmu. U víc vyživovaných je to 80 procent.

Náhrady se zvyšují stejně jako procentní část důchodů. Ta od června kvůli inflaci vzroste o 2,3 procenta a k tomu o 400 korun. Stejně se tedy podle navrhovaných nařízení má zvednout i příjem, z něhož se pak náhrady počítají. Naposledy se upravovaly v lednu při pravidelné valorizaci penzí. Tehdy se příjem pro výpočet zvýšil o 5,1 procenta.

Úřady a instituce na náhrady po úpravě vydají podle podkladů k nařízením do konce letoška zhruba o 1,2 milionu korun víc. Ostatní zaměstnavatelé platí od roku 1993 zákonné pojištění odpovědnosti u dvou pojišťoven, a to u Generali České pojišťovny a u Kooperativy. Ty by měly vyplatit na toto navýšení podle odhadů o 3,6 milionu víc, uvádí ministerstvo práce. Podotýká, že dopad by mohl být i nižší, protože se zvedají současně také důchody. "O částku, o kterou se zvýší důchod, se sníží poskytovaná náhrada," upřesnilo ministerstvo.
(Zdroj: Fulsoft.cz)