DOPADY AKTUÁLNÍ EKONOMICKÉ SITUACE A CEN ENERGIÍ NA ZAMĚSTNAVATELE

.

1 201113162Z31VV rámci našeho svazu sdružujeme převážně zaměstnavatele oblasti papírenského průmyslu. Ten je z pohledu energetické náročnosti velmi ohrožený a situace u nich začíná být silně napjatá a mimořádně vážná. Otázky nákladů za energie, ohrožení dodavatelsko odběratelských vztahů a snaha o udržení výroby a s tím spojené udržení zaměstnanosti jsou v této době na denním pořádku.

Naše členské organizace s podporou svazu jsou s těmito zaměstnavateli v intenzivním kontaktu a vzájemně se informují o aktuální situaci. Jednou z věcí na které se nyní se zaměstnavateli shodneme, je pocit, že vláda zaspala a nedělá dost pro udržení zaměstnanosti a podpory ohroženým odvětvím podnikání a výroby.

Spíše to vypadá, pokud vláda nějaké opatření oznámí, že se pouze snaží hasit už hodně velký požár. A to zatím pouze jen oznamuje a slibuje. Na slibovaný úsporný tarif jsme čekali třičtvrtě roku a i dnes jsou parametry stále nejasné. Fakticky tak ale zatím nepomáhá.

Proto mnozí zaměstnavatelé už nyní zpracovávají i velmi tvrdé krizové plány, které je připravují na scénáře se zastavením výroby a na velká propouštění. Není to pouze planá výhrůžka. Už se to děje, ve sklářském průmyslu, v těžkém průmyslu, ve službách atd.

Situace se stále zhoršuje a budoucnost vypadá velmi dramaticky. Teď už nejde o strašení, ale o skutečnou hrozbu.
Věříme, že současná krize se dá překonat bez drastických dopadů na zaměstnavatele, zaměstnance a ekonomiku. Chce to ale, aby vláda konečně začala namísto prohlášení konat a garantovala dostupnost energií za rozumnou a akceptovatelnou cenu pro domácnosti, státní správu, ale i pro výrobní podniky. Aby zvýšila minimální mzdu a životní a existenční minimum v reakci na výrazný růst životní úrovně a aby si otázku stabilizace cen energií vzala jako hlavní prioritu i na celoevropské úrovni.
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz