20.2. - SVĚTOVÝ DEN SOCIÁLNÍ SPRAVEDLNOSTI

day social justiceOSN vyhlásilo v roce 2007, že 20. únor bude každým rokem slaven jako Světový den sociální spravedlnosti. Následně dne 10. června 2008 Mezinárodní organizace práce jednomyslně přijala Deklaraci MOP o sociální spravedlnosti pro spravedlivou globalizaci, čímž došlo k podpoře tohoto kroku ze strany této významné instituce OSN. Celosvětově se potom tento svátek začal slavit v roce 2009, právě 20. února.

Světový den sociální spravedlnosti nám připomíná, že je třeba udělat ještě hodně pro to, aby všichni lidé na naší planetě mohli žít důstojně. Jeho hlavní cíle jsou boj a odstranění chudoby, uplatňování a dodržování lidských práv, rovnosti a vzájemného respektování.

Sama sociální spravedlnost je totiž založena na hodnotách spravedlnosti, rovnosti, respektování rozmanitosti, přístupu k sociální ochraně a uplatňování lidských práv ve všech oblastech života, včetně bezpečnosti při práci, přičemž solidarita a rovnost by měly znamenat naprostý základ hodnot každé společnosti.

Z odborového hlediska jde o jeden z nevýznamnějších světových dnů, který by se měl pevně začlenit do kalendářů všech zemí světa, stejně jako Svátek práce. Všichni bychom potom měli společně usilovat o naplnění základních hodnot tohoto svátku a vymýcení sociální nespravedlnosti ve světě.