ZAVÁDÍ SE POVINNOST TESTOVAT VŠECHNY ZAMĚSTNANCE

spencer davis s4 g2TCyNHM unsplashV reakci na zrychlující se tempo šíření varianty Omikron přišlo dne 5. ledna Ministerstvo zdravotnictví s protiepidemickými opatřeními, která mají za cíl minimalizovat riziko přenosu koronaviru v populaci, a to včetně prostředí pracoviště.

Již zavedené preventivní povinné plošné testování zaměstnanců a jiných pracovníků bude pokračovat a od 17. ledna bude na určitou dobu zintenzivněno ve frekvenci dvakrát týdně.

Testování bude pro všechny zaměstnance povinné. Tedy i pro očkované osoby i ty, které nemoc COVID-19 již prodělaly. V případě, že zaměstnanec odmítne test podstoupit, je povinností zaměstnavatele tuto skutečnost bez zbytečného odkladu ohlásit místně příslušnému orgánu ochrany veřejného zdraví. Zaměstnanec, který odmítne podstoupit test je pak povinen nosit respirátor, dodržovat rozestup 1,5 metru od ostatních osob, pokud je to vzhledem k povaze práce možné, a stravovat se odděleně.

Osoby samostatně výdělečně činné budou mít povinnost podstoupit rychlý antigenní samotest rovněž s frekvencí dvakrát za týden s výjimkou těch, kteří se v místě výkonu činnosti nesetkávají s dalšími osobami.