KOLEKTIVNÍ VYJEDNÁVÁNÍ POMALU STARTUJE

.

headway 5QgIuuBxKwM unsplashV těchto týdech v odborových organizacích finišují přípravy návrhů pro kolektivní vyjednávání na rok 2022. Základem vyjednávání kolektivních smluv i nadále zůstává jednání mzdách, benefitech a sociálních programech.

Letos bude vyjednávání ovšem v lecčems jiné. Třeba v tom, že se velmi rychle rozhýbala inflace, že rostou ceny, roste poptávka po zaměstnancích, kteří jsou nyní více než kdy v minulosti přetahováni a kupováni mezi firmami, že firmy neustále přehodnocují své krátkodobé i střednědobé ekonomické vyhlídky a tím se stávají nejsitými ve svých slibech atd.

Jde totiž mnohdy o velmi dynamické změny, kdy se zakázky jeden den na firmy valí ze všech stran a druhý den je vše jinak a zaměstnanci jsou přeřazováni na jiné práce. Proto bude vyjednávání složitější než v dobách, kdy se buď dařilo, anebo byla krize. Mnozí zaměstnavatelé už nyní hlásí, že trh je jako na houpačcce a hodlají být při jednáních opatrní.

Naproti tomu, jsou ovšem mnozí zaměstnavatelé z důvodu nedostatku pracovníků přístupní debatám o růstu či úpravě mezd. A zde je úloha odborů nezastupitelná a vyjednávání smluv nejdůležitější, protože se v této oblasti stále častěji objevuje nárůst případů nerovného odměňování a diskriminace. Nově nabíraní zaměstnanci totiž často mívají vyšší nástupní mzdu, než zaměstnanci dlouhodobě pracující na stejných pozicích.

Inflace je nyní nevyzpytatelná a lze přijmout odhad, že její střední hodnota pro příští rok bude oscilovat okolo 3,5%. Proto je otázka mezd a jejího růstu klíčová. I když nyní ještě nevíme o kolik vzroste minimální mzda, je jisté, že poroste, neboť to je nyní již naprosto nevyhnutelné ... A stejné to musí být i ve firmách. Dle informací z jednotlivých organizací je jejich startovací vyjednávací úroveň garance růstu mezd nejméně o 5-10%. 

Odborové organizace čekají nelehká jednání, ovšem cíl by měl být společný spolu se zaměstnavateli, aby firmy prosperovaly, zaměstnanci měli stabilní práci a za ni dostali spravedlivou a důstojnou mzdu.
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz