MŮŽE ZAMĚSTNAVATEL MONITOROVAT PŘÍTOMNOST ZAMĚSTNANCŮ NA PRACOVIŠTI PROSTŘEDNICTVÍM MOBILNÍ APLIKACE?

.

markus winkler A0iDWXTrQEY unsplashÚvodem je potřeba uvést, že zaměstnavatel má povinnost zaznamenávat docházku zaměstnanců do práce a vést evidenci odpracovaných směn a přesčasů dle §96 odst.1 Zákoníku práce. Díky této povinnosti pak zaměstnavatel naplňuje i právní titul pro zpracování osobních údajů podle článku 6 odst.1 písm. c) Obecného nařízení o ochraně osobních údajů („GDPR“). Přitom není vyloučeno, aby zaměstnavatel k dosažení cíle této povinnosti používal prostředek, jako je mobilní aplikace, která využívá lokalizační data.

Právě s rozvojem technoligií a jejich čím dál větším pronikáním do běžného života se objevují případy, kdy zaměstnavatel eviduje docházku prostřednictvím mobilní aplikace.

V takovém případě je ovšem potřeba mít se na pozoru, neboť pokud by docházelo ke sbírání údajů o poloze zaměstnanců i mimo pracoviště zaměstnance, bylo toto v rozporu se článkem 5 odst. 1 písm. c) GDPR.

Podle tohoto ustanovení totiž není přípustné, aby aplikace zaznamenávala, kde se zaměstnanec pohybuje mimo pracovní dobu a mimo své pracoviště. Problematické by také mohlo být, kdyby aplikace sbírala lokalizační údaje například v čase pracovní přestávky, kdy se zaměstnanec nemusí zdržovat na pracovišti a může tedy opustit i areál zaměstnavatele.

Z toho důvodu lze použití takové aplikace považovat za přípustné z ohledu ochrany osobních údajů jen do té míry, že zaznamená pouze příchod zaměstnance na pracoviště a jeho odchod z něho. Zároveň je nutné brát ohled na §316 odst. 2 Zákoníku práce, podle něhož zaměstnavatel nesmí narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování ...
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz