ODBOROVÉ ORGANIZACE HLÁSÍ ÚSPĚŠNÁ VYJEDNÁVÁNÍ KOLEKTIVNÍCH SMLUV

39E0B482 F283 4509 868C 91B911063486V některých firmách se vyjednávání Kolektivních smluv pro rok 2021 mírně protáhlo až do prvních měsíců letošního roku. Nyní lze konstatovat, že ve většině podniků, kde působí naše členské organizace došlo k dohodám o mzdách pro rok 2021 a vyjednávání byla uzavřena.

Ačkoliv to vloni vypadalo, že se ekonomika zcela zastavila, a firmy se budou potýkat s existenčními problémy, a tím pádem, že i kolektivní vyjednávání pro rok 2021 bude složité a nelehké, tak ve výsledku se toto nepotvrdilo. Naše členské organizace hlásí, že kolektivní smlouvy pro rok 2021 se podařilo vyjednat všude, kde se tomu tak děje každoročně a shodně potvrzují, že považují uzavřené smlouvy spíše za úspěšné.

Konkrétněji je možné podívat se na hlavní zájmový okruh a tím jsou mzdy zaměstnanců. Zde dochází téměř všude k dohodě na garanci růstu mezd o procenta v intervalu od 2,3 do 6%. To je s ohledem na očekávanou inflaci a současnou v mnohém nejistou situaci v tomto roce velmi slušný výsledek. Nicméně i ve firmách, kde se na růstu mezd nedohodli nelze tvrdit, že se příjmy zaměstnanců propadnou. Zde totiž došlo ke sjednání různých odměn a bonusů, či jejich valorizaci, které se v roční bilanci projeví právě ve formě nárůstu mezd. V této oblasti nám všechny organizace hlásily, že zaměstnavatelé použily argumentaci v souvislosti se zrušením tzv.superhrubé mzdy. Členské organizace nicméně na tuto rétoriku odmítly přistoupit, a otázka plánu vývoje mezd se tak opírala při vyjednávání spíše o ekonomiku firem, nikoliv podzimní mediálními výstupy Vlády.

Benefity si všechny organizace zachovaly a podařilo se jim dohodnout i dílčí valorizace některých z nich. Především ve formě odměn, výročí a příspěvků na penzijní připojištění či životní pojištění.

Samostatnou kapitolou se při jednání stalo zavedení tzv.stravenkového paušálu, na který se možná někteří těšili, ale náš svaz tento institut obecně organizacím nedoporučuje sjednávat. Proto je dobrá zpráva, že současný systém příspěvku na stravu pro zaměstnance ve formě stravenek byl zachován. Zde se sluší pochválit i zaměstnavatele, že na tuto změnu sami výrazně netlačili.

Naše členské organizace tak celkově hodnotí ukončené vyjednávání smluv pro rok 2021 většinově za konstruktivní a za úspěšné.