STARTUJE VYJEDNÁVÁNÍ KOLEKTIVNÍCH SMLUV PRO PŘÍŠTÍ ROK

.

benjamin child 0sT9YhNgSEs unsplashKaždoročně na přelomu října a listopadu tradičně zahajuje naprostá většina odborových organizací vyjednávání Kolektivních smluv pro další rok. Ne jinak tomu je i letos. A přece je to jiné. Vše se podřizuje situaci a opatřením okolo probíhající pandemie. Mnohdy tradiční setkání mezi vedeními odborů a zaměstnavatelů s komentovaným předáním návrhu znění smlouvy a jejích parametrů se mění ve formální elektronické podání.

V přípravě textů smluv a sumarizaci návrhů se pak promítá nejistota z dalších měsíců, vývoje ekonomiky, mezinárodní situaci a podobně. Obě strany upozorňují, že letošní vyjednávání bude nejen odlišné od předchozích let, ale bude i velmi opatrné. Teprve nyní se naplno projeví vyjednávací talenty na obou stranách a očekává se i větší taktizování. Někteří zaměstnavatelé již avizují snahu o parametrické změny ve smlouvách v neprospěch zaměstnanců.

Je pochopitelné, že zaměstnavatelé mohou mít dle sektoru ve kterém podnikají obavy z toho co bude rokce 2021. Na druhou stranu, pokud to je možné, tak by odboráři neměli podléhat snahám o "osekání" smluv, ale měli by zhodnit kondici zaměstnavatele dle reálných čísel a relevantních ukazatelů.

Odborové organizace sdružené v našem svazu jdou vesměs do vyjednávání s návrhy na rozumný růst mezd, rozšíření sociálních jistot a udržení benefitů, které byly sjednány v dřívějších letech. Především snaha o realistický přístup by měla být přítomna na obou stranách. Stahování kalhot když brod není ani v dohledu ve formě snížení anebo snad rušením některých benefitů a sociálních jistot sjednaných v Kolektivních smlouvách dnes rozhodně není na místě.

Všem odborářům proto přejeme slušné zaměstnavatele a kvalitní funkcionáře, kterým se podaří naleznout shodu k uzavření Kolektivních smluv jako výrazu dobrého přístupu a vážení si vlastních zaměstnanců.
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz