BÝT ODBOROVĚ ORGANIZOVÁN JE SVOBODNÉ PRÁVO VŠECH ZAMĚSTNANCŮ

.

david siglin UuW4psOb388 unsplashNáš svaz za dobu své existence pomohl u řady zaměstnavatelů založit odbory a zlepšit tak postavení zaměstnanců a odměňování za práci, a je připraven vždy pomoci zaměstnancům se odborově organizovat. Ať už v některé z existujících odborových organizací, anebo třeba v nově založené. Nabízíme rovněž možnost stát se členem v naší odborové organizace přímo v našem svazu určené pro individuální členství.

Často se na náš svaz obrací zaměstnanci s dotazy, jestli jim zaměstnavatel může členství zakázat, anebo zdali bychom jim přímo nepomohli se založením odborové organizace. Jejich pohnutky a důvody jsou vždy stejné. Mají pocit beznaděje ze svého zaměstnání, svých nadřízených, z pracovních a mzdových podmínek a odbory berou jako poslední instanci, která by jim mohla pomoci.

Velmi často se ptají, zdali se zaměstnavatel dozví to, že jsou odborově organizováni. A to z důvodu obavy o to, že se jim zaměstnavatel pomstí za členství v odborech, nebo, že by se jich mohl chtít zbavit. V některých případech i proto, že mají například ve své pracovní smlouvě uvedeno, že se nebudou odborově organizovat.

Svobodně se sdružovat, především se odborově organizovat, je právo každého občana a vychází ze závazných mezinárodních úmluv. Rozhodně není potřeba komukoliv sdělovat informace o svém členství natož se ptát zaměstnavatele jestli mohu do odborů vstoupit. Naproti tomu, ani zaměstnavatel nesmí členství zaměstnanců v odborech bránit. Pouze odbory mohou se zaměstnavatelem uzavírat kolektivní smlouvy, kontrolovat bezpečnost na pracovištích a mají právo po zaměstnavateli vyžadovat některé mzdové, ekonomické a další údaje.

Nenechme se okrást o naše práva daná mezinárodními úmluvami a našimi zákony, vstupujme svobodně do odborů a zakládejme odborové organizace.
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz