PRACOVNÍ SMLOUVY POD DROBNOHLEDEM

39E0B482 F283 4509 868C 91B911063486Každý jistě ví, že pracovní smlouva a mzdový výměr jsou ty nejdůležitější dokumenty, které máme pokud jsme někde zaměstnáni. Někdy je až zarážející co všechno se může v takové pracovní smlouvě objevit. Co tam zaměstnavatel napíše, neboť smlouvu připravuje obvykle právě on, a s čím je nastupující zaměstnanec schopen souhlasit, tedy, pokud tu smlouvu před podpisem vůbec četl.

Na náš svaz se často obrací lidé, abychom jim pomohli v případech, kdy se jim zdá, že zaměstnavetel se je snaží ošidit, propustit či chce po nich něco co si myslí, že nemůže chtít. Obrací se na nás rovněž i lidé, kteří nastupují do zaměstnání a pro klid duše chtějí posoudit svoji pracovní smlouvu, jestli neobsahuje nějaké "skryté hrozby" či protiprávnosti.

Velmi často se setkáváme až s téměř kuriozními ustanoveními v pracovních smlouvách, které jsou již za hranou zákona. Např. když se zaměstnanec zavazuje, že pod hrozbou okamžitého zrušení pracovního poměru se nebude nijak podílet na založení odborové organizace či, že nebude členem odborové organizace pokud by byla u zaměstnavatele založena. Velmi časté je ustanovení pracovní smlouvy, ve kterém se sjednána smluvní mzda ve výši např. 30.000Kč za měsíc, ovšem s douškou (záměrně v jiné části smlouvy), že nárok má zaměstnanec pouze na 50% této částky, přičemž o výplatě zbytku vždy rozhoduje nadřízený zaměstnance. Kupodivu nejsou výjimkou i případy vzdání se práva na případný soudní spor ve věci rozvázání pracovní smlouvy. Kdy v jedné takové smlouvě bylo ujednání, že se zaměstnanec vzdává práva na podání žaloby pro neplatnost případné výpovědi. Tak trochu úsměvně pak vypadají i ujednání, kdy se zaměstnanci přímo pod trestem okamžitého rozvázání pracovního poměru zapovídá komukoliv sdělit výši své mzdy a to včetně své rodiny.

Pracovní smlouva je vskutku velmi důležitý dokument, jehož obsahu bychom měli před jejím podpisem věnovat maximální pozornost. Její náležitosti jsou dané zákonem a v případě nejistoty je lepší se obrátit na někoho aby smlouvu zkontroloval. Může se tím předejít opravdu velkým nepříjemnostem a v některých případech i soudním sporům se zaměstnavatelem.