VÝVOJ EKONOMIKY - MÁME SE PŘIPRAVIT NA PÁD?

B240C247 CFEF 4D59 90DB 1C45641F1629Teorie ekonomických cyklů hovoří celkem jasně o několika fázích vývoje – depresi (nejnižší bod), konjuktuře, vrcholu a recesi. Tyto cykly mohou být krátkodobé, trvající 18 až 40 měsíců, střednědobé, které se počítají na 8 až 10 let a dlouhodobé v délce 20 – 50 let (sem patří známé Kondratěvovy vlny).

Politici, kteří se dostávají k moci, se snaží hospodářské cykly ovlivňovat. Podle sociologů se první rok nebo dva po volbách zavádí přísný režim, který sice snižuje inflaci, ale zároveň produkuje vyšší nezaměstnanost. Ve druhé části vlády, v jejímž závěru nadcházejí nové volby, si politici jako kouzlem začínají uvědomovat nutnost posilování ekonomiky a sahají k opatřením jako je snižování daní nebo zvyšování vládních výdajů. Vycházejí ze zjištění, že občan si pamatuje předvolební konjunkturu a zapomene na předchozí recesi. V jaké fázi hospodářského cyklu se nacházíme nyní?

Naše silně proexportní politika navázaná z velké části na německou ekonomiku prozatím stále ještě vykazuje známky růstu. Podle Analýzy vývoje ekonomiky, kterou v červnu zveřejnilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, zůstává již čtvrtý kvartál meziroční růst reálného HDP na hodnotě 2,6 %. Za tento růst vděčí ekonomika spotřebitelské poptávce, která je výrazným znakem nízké nezaměstnanosti a růstu mezd. Nicméně i MPO upozorňuje, že bylo nuceno snížit odhad tempa růst HDP pro letošní rok na 2,5 %. Ještě v dubnu přitom ministerstvo očekávalo téměř 3 % růst. Důvod? Vývoj ekonomické situace v zahraničí, které dominuje obchodní válka Spojených států s ostatními zeměmi, především Čínou, ale také Evropskou unií, nepřehledná situace kolem brexitu a nebezpečí zpomalení evropských, především německé, ekonomiky. Ta chystá kroky, jak recesi, která se už nyní začíná projevovat problémy na pracovním trhu, zmírnit. Má jít především o oblast energetického zajištění domácností, podporu krátkodobých pracovních úvazků nebo posílení sociálních opatření.

Toto jsou varovné signály, které by měly vést k obezřetnosti a především k připravenosti reagovat na nastupující změnu. Je dobré si uvědomit, že teorie hospodářských cyklů je především obrazem nerovností, které produkují výkyvy a s tím související zhoršující se životní podmínky. Houpačka je zcela jistě krásnou dětskou hračkou, ale pokud by se měla stát definicí života, pak je třeba ji co nejrozhodněji odmítnout. Základním lidským právem a požadavkem je klid a stabilita, a to nejen pro elity a jejich pomocníky, ale pro všechny obyvatele. Připomeňme si to ve chvílích, kdy budeme poučováni o nezbytnosti ekonomických cyklů.