POLŠTÍ UČITELÉ V NEJVĚTŠÍ STÁVCE OD ROKU 1993

protest strajk na wwwPolští učitelé dnes vstoupili do největší stávky za celé čtvrtstoletí. Podle polských médií by mělo do stávky vstoupit až 79,5 procenta škol po celé zemi.  Jen ve Varšavě je dnes zavřeno 150 mateřských, 100 základní škol a 30 gymnázií. V Lodži je ve stávce 316 z celkem 350 škol. I v ostatních velkých městech je situace obdobná. Polské ministerstvo školství uvádí hodnotu 48,5 procent (informace zveřejněná 8.4. ve 12.00 hodin).

S vládou se dohodli pouze představitelé Solidarity, kteří souhlasili s návrhem ministryně Beaty Szydło v otázce zvyšování učitelských platů a v neděli večer podepsali společné memorandum. Krok ostře odsoudily ostatní odborové centrály a také část samotných členů Solidarity, kteří již v sobotu deklarovali svůj záměr vstoupit do stávky v případě, že se vedení Solidarity s vládou dohodne.

Vyjadřujeme podporu požadavkům polských učitelů a zároveň znovu připomínáme, že nikoliv jednotlivé segmenty pracujících, ale všichni společně musejí usilovat o důstojné mzdy. Jen tak má jejich snaha šanci na úspěch.