SVÁTEK SOLIDARITY A ROVNOSTI

OSN 1 1170x78020. únor vyhlásila v roce 2007 OSN Světovým dnem sociální spravedlnosti. Jeho ideou je připomenout, že i v podmínkách současné rozvinuté společnosti musíme nadále bojovat za odstranění chudoby, dodržování rovnosti a vzájemného respektu. Základními hodnotami, které má tento den připomínat, jsou solidarita a rovnost.

Je ironií, že právě ideály rovnosti a solidarity patří k nejvíce vysmívaným. Honba za ziskem, za maximálním osobním prospěchem bez ohledu na zájem společenství jsou mantrou současných elit, které jakékoliv rovnostářství považují za zásah do svých lidských práv. Rozevírající se nůžky mezi vysoko a nízkopříjmovými skupinami obyvatel, rostoucí odtržení elit, balancování střední třídy nad propastí ztráty postavení, zhoršující se ekonomická i ekologická situace, vojenské napětí a eskalace hrozeb, to vše je současná doba, o které jsme přesvědčováni, že je tou nejlepší, jakou kdy mohla být.

V České republice se, alespoň podle předběžných odhadů zveřejněných Českým statistickým úřadem, v roce 2018 udržela míra ohrožení příjmovou chudobou na 12,2 procenta. Je to důvod k jásání? Skutečně je dvojciferný, byť na žebříčku vyspělých evropských zemí jeden z nejnižších výsledků, výhrou? Jeden milion a dvě stě tisíc lidí se potýká s chudobou. Nejsou to jen lidé z vyloučených lokalit, ale také senioři a samoživitelé. Je toto obraz solidární a spravedlivé společnosti? Je hanbou země, že musí zřizovat potravinové banky namísto toho, aby zajistila členům své společnosti důstojný život.

Podle Organizace spojených národů představují rovnost a solidarita základní hodnoty všech společností. Bude zajímavé sledovat, jak se v dalších desetiletích oslav Světového dne sociální spravedlnosti podaří tyto principy naplňovat.