MEZINÁRODNÍ DEN DĚTÍ

.

7B491C0E EDD8 4EBD A777 895A72F27A3BVíte, proč se vůbec slaví Mezinárodní den dětí, který je každoročně 1. června?

Den dětí má upozornit světovou veřejnost na práva a potřeby dětí. Vyhlášení dne oslavujícího děti, který by se slavil po celém světě, bylo poprvé doporučeno na Světové konferenci pro blaho dětí, která se konala 1. června 1925. Den dětí však tehdy nebyl vyhlášen. Ve stejný den se však v San Franciscu konal festival Dračích lodí, na jejichž oslavu čínský generální konzul shromáždil mnoho čínských sirotků, aby poukázal na to, že by se společnost měla více zabývat blahem dětí. Tyto dvě významné události, které se staly ve stejný den, určily budoucí datum oslav dne dětí, který byl ale oficiálně vyhlášen později.

V roce 1949 Mezinárodní demokratická federace žen vyhlásila Den pro ochranu dětí. Důvodem k vyhlášení bylo masové zabíjení žen a dětí v Lidicích v roce 1942 a také ve francouzském Ouradouru v roce 1944. Datum oslav bylo ustanoveno právě na 1. červen.

Den pro ochranu dětí se začal slavit rok po jeho vyhlášení – tedy 1. června 1950 a k oslavám se tehdy připojilo více než 50 zemí světa a oslavy pak probíhaly každý rok. Některé státy převzaly datum a postupně se ze Dne pro ochranu dětí stal Den dětí nebo také jiným názvem Mezinárodní den dětí. Československo, a později i Česká republika, také převzaly toto datum, a proto se i u nás slaví Mezinárodní den dětí na začátku června.

Den dětí se v současnosti slaví ve více než 145 zemích světa. V USA se Den dětí zpočátku slavil také 1. června, postupně se na něj ale zapomnělo. A přestože se několik menších skupin snaží o jeho znovuzavedení, jsou dnes Spojené státy americké jednou z mála zemí, kde oficiální Den dětí neexistuje.
(SNO)

 

POBYTOVÝ ZÁJEZD PAKOŠTANE 2020 BUDE!!!

.

8D7F2246 9ADF 46A2 8721 6A0300A819B6Jsme rádi, že se situace s pandemií COVID-19 pomalu uklidňuje a různá omezení a bariéry padají. Proto jsme se po dohodě s CK WES, se kterou náš zájezd pořádáme rozhodli, že se pobytový zájezd uskuteční v původním termínu i rozsahu.

Všem přihlášeným účastníkům bylo aktuálně nabídnuto, že pokud se z osobních důvodů nechtějí zájezdu účastnit, bude jim obratem vrácena uhrazená částka za zájezd v celé výši! Anebo, že se zájezd uskuteční dle původních propozic a smlouvy. Takovýto přístup považujeme jednoznačně za férový a správný.

Naprostá většina s přihlášených účastníků obratem potvrdila svůj zájem strávit dovolenou na Jadranu. To je velmi dobrá zpráva. Takže v červenci hurá k moři! Už se všichni moc těšíme.

Aktuálně byl účastníkům zaslán dopis s potřebnými informacemi k zájezdu a o připravovaném programu na místě pobytu.
(SNO)

 

75. VÝROČÍ OSVOBOZENÍ ČESKOSLOVENSKA

.

66998E20 96D9 461E AF71 D4CF2332896EDnes je tomu již 75 let kdy skončil z mnoha úhlů pohledu nejhorší a nejtragičtější ozbrojený konflikt v dějinách lidstva. Je to rovněž den, kdy české země byly osvobozeny spojeneckými vojsky a v důsledku toho bylo obnoveno předválečné Československo.

V současné době to ovšem vypadá, že dochází k jakési ztrátě paměti, kdy je mnohdy zpochybňován či nadhodnocován význam jednotlivých armád a mocností na našem osvobození. Je ale potřeba mít na zřeteli především jednotlivé vojáky - lidi, jejich životy, jejich osudy a hlavně jejich oběti. Vždyť při boji za naši svobodu při osvobozování naší vlasti na územní Československa tehdy padlo 139 918 Sovětů, 33 241 Rumun, cca 13 500 Čechoslováků, 1 302 Poláků, 1 230 Američanů a řada dalších národností. Mezi mrtvými jsou dokumentováni např. Bulhaři, Britové, Francouzi, Jugoslávci, Italové, Belgičané, Nizozemec a dokonce i dva Novozélanďané.

Z tohoto pohledu je smutné, že už po sedmdesáti pěti letech se odstaňují sochy, pamětní desky a památníky, které nám měly na vždy připomínat, že byly doby, kdy jsme byli v područí německých agresorů a byli jsme okupováni. V tento den tedy především nezapomínejme na náš vděk všem našim osvoboditelům a vzpomeňme všech lidských obětí a osudů.
(SNO)

 

VRACÍME SE K BĚŽNÉ PRÁCI

.

Nove odboryJak jsme informovali, tak vedení svazu díky situaci muselo od března zrušit všechny plánované akce i aktivity, což přineslo různé provozně organizační komplikace. Aktuálně však znovu chystáme akce, které se buď přesunuly, anebo jsou připravovány dle plánu a vracíme se do normálního pracovního tempa.

Mezi připravované akce patří odsunutý Seminář pro naše členy na téma Pracovní právo pro odboráře, který se uskuteční v novém termínu ve středu 10.6.2020 od 9:00 v Olomouckém Regionálním centru. Na červen plánujeme po delší době obnovení Kontaktních hodin pro veřejnost v Hostinném, v termínu 22. - 23.6.
V červenci je stále nejistý námi pořádaný zájezd do Chorvatska, který je zcela vyprodán, ale dnes nikdo není schopen říci jestli bude možné v červenci vycestovat do Chorvatska a za jakých podmínek. Tato situace způsobuje veliké problémy a nervozitu mezi účastníky. Situace společně s CK WES bedlivě sledujeme.
Na srpen připravujeme zapojení a prezentaci našeho svazu na veliké kulturní akci v Hostinném, ovšem ani zde nevíme, zda se akce pořádaná městem vůbec uskuteční.
Připravujeme rovněž i další IX. Shromáždění svazu plánované na 26.8.2020 a další podzimní akce dle původního plánu.

Při vyhodnocování situace v souvislosti s pandemií v jednotlivých podnicích a firmách, kde působí naše členské organizace je možné konstatovat, že skoro ve všech je situace klidná a provoz a výroba v nich nezaznamenala výrazných výkyvů či propadů. Pouze dvě firmy byly nuceny přistoupit k omezení výroby na 50% a využít tak možnosti tzv. částečné nezaměstnanosti se státní pomocí v rámci programu Antivirus. Ale i zde by nemělo jít o dlouhodobý stav.

Odborové organizace spíše hlásí jiné problémy. Například stav, kdy nemohou stále sehnat potřebný počet zaměstnanců na zvýšenou poptávku po výrobcích – týká se některých papírenských provozů. Dále se ukazuje, že i v této době jsou zaměstnavatelé, kteří se neštítí situaci zneužít a blokovat například běžící kolektivní vyjednávání. Díky tomu reálně hrozí v jedné z našich členských firem stávková pohotovost, případně stávka.

Aktuálně probíhají jednání se společností VODAFONE o prodloužení platnosti naší Rámcové smlouvy na roky 2020-22. Od 1.9.2020 by mělo dojít k dalšímu mírnému zlevnění všech tarifů s neomezeným voláním. Do nabídky by měly zařazeny další datové balíčky, které zajistí větší možnost výběru a nově by měl být do nabídky zařazen i nový tarif s neomezeným voláním, sms a neomezenými daty.
(SNO)

 

SVÁTEK PRÁCE

.

EE07DD8F 3A4F 4992 9F2E C2B6D07DB70FDnes si připomínáme významné výročí. 130 let od ustavení, respektive první oslavy prvního máje, co by Svátku práce, dne demonstrací za osmihodinovou pracovní dobu.

Průvody a demonstrace, které dnes doprovázejí novodobé oslavy Prvního máje, začaly v Severní Americe. Průmyslová revoluce vedla k tomu, že se v továrnách postupně objevily nové stroje, které mohly být v provozu i 24 hodin denně. Majitelé továren tak od svých zaměstnanců často očekávali, že budou pracovat 16 hodin každý den kromě neděle. Odborové federace ve Spojených státech a Kanadě se snažily životní podmínky zaměstnanců zlepšit, a proto požadovaly, aby od 1. května 1886 byla zavedena osmihodinová pracovní doba bez ztráty na příjmu. Zaměstnavatelé to většinou odmítli, a tak 1. května vstoupily tisíce dělníků do stávky. Účastnilo se jí tedy na 300.000 pracujících. Při nepokojích dne 3. a 4. května na Haymarket Square v Chicagu ve státě Illinois získalo dělnické hnutí ve Spojených státech první mučedníky. Dělníci v Anglii, Francii, Holandsku, Itálii, Rusku a Španělsku se pak vydali do ulic, aby vyjádřili podporu svým americkým kolegům.

Poprvé se Svátek práce celostátně v USA slavil již 1. května 1888, kdy probíhaly celý den stávky a demonstrace na památku dva roky starých událostí. V roce 1889 se pak v Paříži konal mezinárodní sjezd socialistických stran, kde byl 1. květen 1890 oficiálně vyhlášen Svátkem práce, Mezinárodním dnem pracujících. Od té doby se první květen stal dnem, kdy dělníci vyjadřovali své požadavky na zlepšení pracovních podmínek. První masová oslava svátku se konala 1.5.1890 i v našich zemích, například na Střeleckém ostrově v Praze a v Brně Pisárkách (na fotografii památník této události v Brně)
(SNO)

 

Odběr novinek

Pokud chcete dostávat novinky našeho odborového svazu, vyplňte svůj email.
Invalid email address.
Captcha
Neplatný vstup

Kontaktní údaje

Svaz Nové odbory
Ptenský Dvorek č.100
798 43 PTENÍ
IČ: 052 14 874
DIČ: CZ05214874
Datová schránka: ica7eus

Tel:      582 319 229
Mobil:   736 512 973
E-mail: sekretariat@noveodbory.cz