Podnětná konference o ekonomické demokracii

IMG 0603Místopředsedkyně Nových odborů, Xenie Kaduchová, se 1. února zúčastnila konference věnované novým filozofickým proudům v přístupu k  ekonomii. Konferenci s názvem „Ekonomická demokracie – aktuální trendy“ pořádala Alternativa Zdola, subjekt, který dlouhodobě vystupuje jako obhájce společensky příznivých ekonomických modelů.

V rámci konference zazněly příspěvky, které se věnovaly prognostice nového systému, jehož ideové základy položili američtí levicově zaměření autoři. Ti přišli s teorií nutnosti rozkladu nadnárodních korporací, které nepokládají za veřejně prospěšné a dokazují to, mimo jiné, výpočty skutečného daňového zatížení, a tedy zisku pro stát, který se autorům jeví jako velmi nízký. Někteří teoretici, jako např. David Kortney, rozpracovávají tezi, která, v případě, že by byla naplněna, předpokládá nutnost prokázání veřejné prospěšnosti, a to jednou za 5 let. Pokud by korporace veřejný přínos neprokázala, má být demontována. Jedná se jistě o revoluční myšlenku, která se však v současném systému jeví jako velmi kontroverzní.

Konference se zabývala pojmy participativní, lokální, sociální a inkluzivní ekonomika. Přednášející rozvíjeli myšlenky podpory lokálních a regionálních ekonomik s důrazem na možnost participace zaměstnanců na řízení. Model zaměstnaneckých rad však nemá v České republice tradici a není, ke škodě zaměstnanců i zaměstnavatelů, využíván. Přebírání podniků zaměstnanci je v našich podmínkách legislativně zcela vyloučeno.

Svaz Nové odbory pokládá participaci zaměstnanců na řízení firmy za smysluplný nástroj, který do jisté míry vyváží nepoměr sil mezi zaměstnavatelem a zaměstnanci, kdy zaměstnavatel disponuje vždy větší silou než zaměstnanci, byť reprezentovanými odborovou organizací.